Danser Hela hösten 2017 ( OBS ! Kontrollera alltid om det skett några ändringar !

Månad Dag Plats Tid Spelmän/instruktörer
         
Augusti Mån 07 Gammelgården , Borlänge 19-21:30 Järna spelmanslag
  Lör 12 Furudals bruk   Spelmansstämma
  Mån 14 Gammelgården , Borlänge 19-21:30 Skogsstiernan
  Lör 19 Limedsforsens Folkets park 18.00 Västerdalsstämman
  Mån 21 Gammelgården , Borlänge 19-21:30 Aspeboda spelmanslag
         
September Fre 01 Ovanmyra bystuga 20 - 23 Boda spelmanslag + Täpp Ida o Anders Almlöf
  Lör 02 Orsa hembygdsgård 19 - 22 Orsa spelmanslag + Mora spelmanslag
  Sön 03      
  Fre 08      
  Lör 09      
  Sön 10      
  Fre 15 Västbergs bystuga 20 - 23 Rättviks spelmanslag
  Lör 16      
  Sön 187      
  Fre 22 Högfjällshotellet i Sälen   Spelmansstämma Dalarnas spelmansförbund
  Lör 23 Högfjällshotellet i Sälen   Spelmansstämma Dalarnas spelmansförbund
  Sön 25 Högfjällshotellet i Sälen   Spelmansstämma Dalarnas spelmansförbund
  Fre 29      
  Lör 30      
Oktober Sön 01      
  Fre 06 Ovanmyra bystuga 20 - 23 Boda spelmanslag + Gustaf Melén o Marit Nordfors
  Lör 07 Orsa hembygdsgård 19 - 22 Orsa spelmanslag + Pers Hans och Alexander Olsson
  Sön 08      
  Fre 13      
  Lör 14      
  Sön 15      
  Fre 20      
  Lör 21 Aspeboda bygdegård 19:30 Aspeboda spelmanslag
  Sön 22      
  Fre 27      
  Lör 28      
  Sön 29      
     
November Fre 03 Ovanmyra bystuga 20 - 23 Boda spelmanslag + Christina Back o Täpp Jenny Nylander
  Lör 04 Orsa hembygdsgård 19 - 22 Orsa spelmanslag + Maria Lärka o Jan Lundback
  Sön 05      
  Fre 10      
  Lör 11 Folkmusiknatta, Falun    
  Sön 12      
  Fre 17 Västbergs bystuga 20 - 23 Rättviks spelmanslag
  Lör 18 Aspeboda bygdegård 19 - 23 Svärdsjö spelmanslag o Johan Nylander och Erik Berg
  Sön 19      
  Fre 24      
  Lör 25      
  Sön 26      
December Fre 01 Ovanmyra bystuga 20 - 23 Danskväll med bodaspelmän
  Lör 02 Orsa hembygdsgård 19 - 22 Orsa spelmanslag +Svärdsjö spelmanslag
  Sön 03      
  Fre 08 Romma bystuga. Leksand 20 - 23 Leksands spelmanslag Servering
  Lör 09 Aspeboda bygdegård 19:30  Aspeboda spelmanslag
  Sön 10      
  Fre 15      
  Lör 16      
  Sön 17      
  Fre 22      
  Lör 23      
  Sön 24